Historia mody

Jaka moda jest obecnie na topie - wszyscy to widząJaka moda jest obecnie na topie – wszyscy to widzą. Trzeba przyznać, że z roku na rok można ze spokojem obserwować różnego rodzaju zmiany, które prowadzą nas do…kolejnej rewolucji. Każdy z nas na pewno zna jakichś projektantów. Może ktoś się na kimś wzoruje. Są ludzie, którzy na bieżąco z zapartym tchem śledzą wszelkie informacje odnoszące się do trendów, stylów. W głowach wielu modelek, modelów chodzą po głowie najsłynniejsze wybiegi, gdzie chętnie przespacerowaliby się w kreacjach najpopularniejszych projektantów. Moda jest takim tematem, który nigdy nie zostanie wyczerpany. A jak moda zmieniała się na przestrzeni lat? Warto się temu przyjrzeć. Pomocna może być w tym wspaniale ilustrowana książka pt.”Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf” autorstwa Karoliny Żebrowskiej.

Ewolucje modowe

Przyglądając się starym zdjęciom z poprzednich lat, wieków przychodzi nam do głowy tylko jedna myśl – ogromna ewolucja. Śmiało można powiedzieć, że te setki lat wszystkich wieków sprawiły, że ubrania stały się śmielsze, okazalsze, bardziej pokazowe, minimalistyczne. Obecną modę można określić w najróżniejszy sposób. Nasi przodkowie, którzy żyli na królewskich dworach widząc obecnie sukienki na pewno mogliby poczuć się mocno zaskoczeni i lekko zażenowani. Pewnie za setki lat, kiedy ktoś stworzy kolejną historię mody będzie śmiało mógł dopisać do niej kolejne rozdziały, które my obserwując też na pewno byśmy się zaskoczyli. Ale wróćmy jednak do czasów obecnych. W “Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf” Karolina Żebrowska pokazuje nam osoby, które nie bały wyjść się poza ramy sztywnych reguł. Nie bały się powiedzieć “stop” i pokazać, jakie oni/one mają spojrzenie na ubrania i na otaczający świat mody.

Co wolno, a czego nie?


Czy wiedzieliśmy, że 400 lat temu kobiety nie mogły nosić okularów? Dlaczego? Sięgnijmy do książki, a dowiemy się co było powodem takich restrykcyjnych zakazów, których nikt w obecnych czasach nie słucha. Dzisiaj buty na obcasie dedykowane są tylko i wyłącznie kobietom, ale przecież w XVII to był symbol męskości. Warto spojrzeć na stroje kąpielowe, które jeszcze 150 lat temu zakrywały całe ciało kobiety. A jak jest dzisiaj? Wręcz odwrotnie. Autorka we wspaniały sposób pokazała rewolucje jakie na przestrzeni wieków mogliśmy obserwować. Pokazuje ona nam również narzędzia oraz akcesoria, jakie pomogły wielu projektantom stworzyć wspaniałe ubrania na przestrzeni wieków. Co jeszcze się zmieniło? A co się nie zmienia od dawnych czasów? Odpowiedzi na takie pytania znajdziemy w tej fascynującej książce.

Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com